Zum Inhalt springen

Sessions

Individual Paper Sessions
Sessions at the IAHR World Congress

B001
Disabilities
Session Chair: N.N.
Participants: Emese Berzsenyi, Andrzej Molenda, Takako Okinaga, Núria Montserrat Farré i Barril
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B002
Method and Theory in Religious Studies IV: Emic and Etic
Session Chair: N.N.
Participants: Petra Klug, Jonathan Tuckett, Alexander Tokranov, Håkon Naasen Tandberg
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B003
Method and Theory in Religious Studies III
Session Chair: N.N.
Participants: Miroslav Vrzal, Monica Miller, Christopher Driscoll, Neil George, Donald Wiebe
Monday, August 24, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B004
Method and Theory in Religious Studies II: Complexity and Blind Spot
Session Chair: N.N.
Participants: Bernhard Lange, Kianoosh Rezania, Shawn Arthur
Monday, August 24, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B005
Individualization II
Session Chair: Wolfgang Spickermann
Participants: Frantisek Novotny, Elisa Heinämäki, Wolfgang Spickermann, John Marshall
Friday, August 28, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B006
Religion and Material Culture
Session Chair: Valentino Gasparini
Participants: George Ioannides, Dhrubajyoti Sarkar, Joseph Sarwuan Gbenda
Thursday, August 27, 9-11 a.m. | Venue

B007
Representation of the Religious Other
Session Chair: N.N.
Participants: S.M.Mehboobul Hassan Bukhari, David Bradna, Benjamin Weineck, Bulent Senay
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B008
Sacrifice
Session Chair: Wolfgang Spickermann
Participants: Shervin Farridnejad, Hideki Teshima, Naoko Sakamoto, Celia Schultz
Tuesday, August 25, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B009
Spatial Methodology
Session Chair: Anna-Katharina Rieger
Participants: Anna-Konstanze Schröder, Amidu Elabo, Ganna Tregub
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B010
Spirits in Past and Present
Session Chair: Eileen Barker
Participants: José Carlos Vieira Leitão, Teruyoshi Yonei, Merili Metsvahi, Jessica Moberg
Tuesday, August 25, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B011
Literary Practices and Representations
Session Chair: Katharina Waldner
Participants: Michael Affleck, Christopher Cornthwaite
Thursday, August 27, 9-11 a.m. | Venue

B012
Production of Religious Knowledge
Sessions Chair: Esther Eidinow
Participants: Katrin Killinger, André de Campos Silva, Heidi Marx-Wolf, Chiara Crosignani
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B013
Dynamics in Medieval Religion in Europe
Session Chair: Christoph Auffarth
Participants: Stamatia Noutsou, Pekka Tolonen, Luca Fois, Tomas Bubik
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B014
Religious Identity and Practice in Migration
Session Chair: N.N.
Participants: Sajida Fazal, Frances Kostarelos, Tine Vekemans
Thursday, August 27, 9-11 a.m. | Venue

B015
New Age
Session Chair: N.N.
Participants: Sissel Undheim, Anne Dyer-Witheford
Thursday, August 27, 3:30-5:30 | Venue

B016
Folkish and Indigenous Religion
Session Chair: Eileen Barker
Participants: Christiane Kliemannel, Kristina Yuzva, Alberto Groisman, Marita Guenther-Saeed
Friday, August 28, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B017
History of Religious Studies
Session Chair: Richard Gordon
Participants: Indrek Peedu, Hillary Rodrigues, Chanda Siddoo-Atwal, Satoko Fujiwara, Johan Strijdom
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B018
Religion and Economy
Session Chair: N.N.
Participants: Jelle Creemers, Toshiki Shimizu, Pranabanand Jash, Tetsuya Tanaka
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B019
Charisma, Conversion, Atmospheres: Social Dynamics
Session Chair: N.N.
Participants: Leon van Gulik, Ofelia Perez, Martin Ackermann, Marco Lazzarotti
Friday, August 28, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B020
Shaman, Healing, Paranormal
Session Chair: N.N.
Participants: Vivianne Crowley, Belinda Winder, James Lewis, Nanne Elisabeth Jensen
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B021
Spirituality
Session Chair: Bernadett Bigalke 
Participants: Tatiana Malevich, Susannah Crockford, Michael Amoruso, Assia Harwazinski
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B022
Conceptualizing Japanese Religion
Session Chair: Michael Pye
Participants: Michihiro Yokota, Makoto Ozaki, Eckehart Schmidt, Takashi Okinaga
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B023
Philosophy of Religion 1
Session Chair: N.N.
Participants: Naomi Miyazaki, Christian Kästner, Curtis Hutt
Monday, August 24, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B024
Contemporary Chinese Religions
Session Chair: Xiaoyun Zheng
Participants: Jacob Friedemann Tischer, Shun-hing Chan, Jens Reinke
Monday, August 24, 9-11 a.m. | Venue

B025
Islam and Law
Session Chair: N.N.
Participants: Kumiko Yagi, Martin Klapetek
Thursday, August 27, 9-11 | Venue

B026
Pilgrimage II
Session Chair: N.N.
Participants: Daniel Andersson, Suzanne van der Beek, Jens Kreinath, Knut Aukland
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B027
Religion and the State
Session Chair: N.N.
Participants: Samuel Ngale, Helene R. Kirstein, Ricmar Aquino, Albert De Jong
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B028
Japan's Religious History
Session Chair: N.N.
Participants: Jin Jonghyun, Sentaro Tomizawa, Kumi Aoki, Vladlena Fedianina
Tuesday, August 25, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B029
Extreme Diaspora: Global Buddhism
Session Chair: N.N.
Participants: Marika Laudere, Veronika Mathe, Eva Seegers
Friday, August 28, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B030
Buddhist Studies II
Session Chair: N.N.
Participants: Timur Badmatsyrenov, Mahinda Deegalle, Gabriele Coura
Tuesday, 3 :30-5 :30 p.m. | Venue

B031
Buddhist Studies I
Session Chair: N.N.
Participants: Agita Baltgalve, Vijay Singh, Christian Thomas Kohl
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B032
Cases of Islamic History
Session Chair: Jamal Malik
Participants: Abdulla Galadari, Ismail Acar, Sofiane Bouhdiba 
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B033
Constructions of Religious Pasts
Session Chair: Martin Mulsow
Participants: Anastasia Serghidou, Tillo Detige, Uta Karstein, Deirdre Nuttall
Friday, August 28, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B034
Diaspora: A Source of Hybritization
Session Chair: Martin Baumann
Participants: Henrietta Nyamnjoh, Barbara Dellwo, Natalia Zawiejska, Georgios Trantas, Eleni Tseligka
Monday, August 24, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B035
Religious Reform Movements, Historical Aspects
Session Chair: N.N.
Participants: Cyril Orji, David Lal, Sandra Nickel
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B036
Religious Minorities
Session Chair: Milda Alisauskiene
Participants: Risa Aizawa, Sergey Lyubichankovskiy, Tineke Rooijakkers
Friday, August 28, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B037
Historical Sufism
Session Chair: N.N.
Participants: Makoto Sawai, Yuki Nakanishi, Mohamed Ahmed
Friday, August 28, 1:30-3 p.m. | Venue

B038
Esotericism
Session Chair: Kocku von Stuckrad
Participants: Ullrich Kleinhempel, Pavel Nosachev, Marco Toti, Johanneke Kroesbergen-Kamps
Thursday, August 27, 9-11 a.m. | Venue

B039
Trajectories of Religious Innovations
Session Chair: Georgia Petridou
Participants: Philipp Gollner, Christoph Elsas, Gösta Gabriel
Thursday, August 27, 1:30-3 p.m. | Venue

B040
Contemporary Japan
Session Chair: N.N.
Participants: Eiko Hara Kusaba, Kenta Takasao, Tetsuro Tanojiri, Kenta Kasai
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B041
Media of Religious Communication
Session Chair: N.N.
Participants: Anna Neumaier, Gábor Ittzés, Muhammad Akram, Simon Stjernholm
Tuesday, August 9-11 a.m. | Venue

B042
Religious Stereotypes
Session Chair: N.N.
Participants: Bilal Rana, Jun Fujii, Fredrik Jahnke, Marika Rauhala
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B043
Practices and Metaphors of Domestic Religion
Session Chair: N.N.
Participants: Aura Piccioni, Kenta Takasao, Neomi De Anda, Jennifer Jones
Monday, August 24, 1:30-3 p.m. | Venue

B044
Pilgrimage I
Session Chair: N.N.
Participants: Seán McLoughlin, Mihaela Sighinas, Scott Esplin, Juan Campo
Monday, August 24, 9-11 a.m. | Venue

B045
Individualization I
Session Chair: N.N.
Participants: Hermen Kroesbergen, Kseniya Miadzvedzeva, Anna Haapalainen, Colin Duggan
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B046
Meditation and Spiritual Poverty
Session Chair: N.N.
Participants: Tarig Mohamed, Roxanne Ibalobor, Dhammananda Thammannawe, Grzegorz Polak
Monday, August 24, 9-11 a.m. | Venue

B047
Philosophy of Religion 2
Session Chair: N.N.
Participants: Tyler Beasley, Ion Josan, Laura Navajas Espinal
Monday, August 24, 9-11 a.m. | Venue

B048
Neopaganism
Session Chair: N.N.
Participants: Matouš Vencálek, Shai Feraro, Kathryn Rountree, Pavel Horák
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B049
Mysticism
Session Chair: N.N.
Participants: Nagehan Ceylanlar, Stepan Lisy, Ching-Ling Wang, Hiroko Taguchi
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B050
Emotions, Bodies, Experience
Session Chair: Georgia Petridou
Participants: Brian Bantugan, Catherine Hinault, Lukas Pokorny
Tuesday, August 25, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B051
Religious Revival
Session Chair: N.N.
Participants: Svein Ivar Langhelle, Masashi Nara, Karen-Inez Swartz Larsson, Mariana Mastagar
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B052
Christian Transformations: A Variety of Processes
Session Chair: N.N.
Participants: Claudio Ferlan, Myung-Sahm Suh, Shin AHN, Sophie Bønding
Tuesday, 9-11 a.m. | Venue

B053
New Dynamics in African Religious Landscapes 
Session Chair: Rosalind I.J. Hackett
Participants: Essien Offiong, Rose Mary Amenga-Etego , Ryan Joseph O'Byrne , Elliot Masomera
Thursday, August 27, 9-11 a.m. | Venue

B054
Method and Theory in Religious Studies I: Genealogies
Session Chair: N.N.
Participants: Knut Melvær, Liam Sutherland , Henryk Hoffmann, Katarina Novikova, Renat Bekkin
Monday, August 24, 9-11 a.m. | Venue

B055
Bhakti in Context
Session Chair: N.N.
Participants: Sayamtara Jash, Ülo Valk, Mohan DevRaj Thontya, Kayla Kellerman
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B056
Global Spread I
Session Chair: N.N.
Participants: Midori Horiuchi, Petra Tlcimukova, David W. Kim, Edward Irons
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B057
Contemporary European Religiositites II
Session Chair: N.N.
Participants: Gábor Ittzés, Svetlana Karassyova, Anna Mariya Basauri Ziuzina, Oleg Kyselov, Atsushi Koyanagi
Tuesday, August 25, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B058
Global Spread II
Session Chair: N.N.
Participants: Nomatter Sande, Liisa Berezkin, Saeed Zarrabi-Zadeh, Norihito Takahashi
Tuesday, August 25, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B059
Religion and Political Identity
Session Chair: N.N.
Participants: Maximilian Herchen, Gunilla Gunner, Tomasz Niezgoda, Eila Helander
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B060
Contemporary Catholic Transformations or Dynamics
Session Chair: N.N.
Participants: Dominika Motak, Marc Breuer, Denise Motzigkeit, Sonia Jimenez
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B061
Magic
Session Chair: Bernd Otto
Participants: Marcela Garcia-Probert, Augusto Cosentino
Friday, August 28, 3 :30-5 :30 p.m. | Venue

B062
Religion/State Relations in Contemporary Islam
Session Chair: Syed Furrukh Zad Ali Sha
Participants: Tehseen Thaver, Syed Furrukh Zad Ali Sha, S M Masum Billah, Syed Adnan Hussain
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B063
Women's Voices
Session Chair: Darja Sterbenc Erker
Participants: Anja Pogacnik, Piotr Sobkowiak, Heather Vittum Fuller, Elaine Nogueira-Godsey 
Monday, August 24, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B064
Pentecostalism
Session Chair: Richard Gordon
Participants: Lehel Peti, Ajibade Mobolaji Oyebisi, Samuel Kehinde Fabunmi
Thursday, August 27, 1 :30-3 p.m. | Venue

B065
Representing Religion in Modern Media
Session Chair: N.N.
Participants: Gabriel Badea, Ruth Illman, Antony Pattathu, Assia Harwazinski
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B066
Indian Religious Manifestations
Session Chair: Antje Linkenbach-Fuchs
Participants: Durga Basu, Oscar Figueroa-Castro, Bikash Mukherjee, Shriya Bandyopadhyay 
Thursday, August 27, 1:30-3 p.m. | Venue

B067
Religious Pluralism and the Plurality of Religious Identity
Session Chair: Corinne Bonnet
Participants: José Ramón Matito Fernández, Muthuraj Swamy, Manuel Victor Sapitula, Shawn Arthur
Tuesday, August 25, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B068
Contemporary Rituals
Session Chair: Jens Kreinath
Participants: Toshiaki Kimura, Nao Kaneko
Tuesday, August 25, 1:30-3 p.m. | Venue

B069
Ritual Dynamics
Session Chair: Celia Schultz
Participants: Ludivine Beaurin, Renata Salvarani, Frederick Brenk
Monday, August 24, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B070
Human/Civil Rights
Session Chair: N.N.
Participants: Leslie James, Leonard Taylor, Joseph Prabhu, Yolotl González Torres
Friday, August 28, 3 :30-5 :30 p.m. | Venue

B071
Challenging Traditional Sociology of Religions
Session Chair: Willem Hofstee
Participants: Willem Hofstee, Frederik Elwert, Nikolas Broy, Naomi Goldenberg
Thursday, 9-11 a.m. | Venue

B072
Contemporary European Religiosities I
Session Chair: N.N.
Participants: Elena Stepanova, Anja Terkamo-Moisio, Göran Ståhle, Klaran Visscher
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B073
Religion and Death
Session Chair: N.N.
Participants: Ilja Musulin, Laura Follesa, Emanuele Lacca, Shunichi Miyajima
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B074
Gender (In)Equality: Religious Strategies and Politics
Session Chair: N.N.
Participants: CL Nash, Lovemore Ndlovu, Tammy Vanessa Wilks, Diah Ariani Arimbi
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B075
Methodology in Religious Education
Session Chair: N.N.
Participants: Oddrun M. H. Bråten, Anna Lúcia Collyer Adamovicz, Arun Rasiah, Melanie Prideaux
Friday, August 28, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B076
Controversial Islam
Session Chair: SherAli Tareen
Participants: Volodymyr Kochergin, Milena Uhlmann, Chentu Dauda Nguvugher, SherAli Tareen 
Thursday, August 27, 1 :30-3 p.m. | Venue

B077
Science and Religion
Session Chair: Sebastian Schüler
Participants: Shuhei Fujii, Neil George, Dorin David, Johannes Bronkhorst
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B078
Religion and State Transformation in Eastern Europe
Session Chair: Sebastian Rimestad
Participants: Alla Kyrydon, Katarina Novikova, Indrek Pekko, Georgeta Nazarska
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B079
Cognitive Studies: Chances and Challenges
Session Chair: Johannes Bronkhorst
Participants: Benjamin Purzycki
Tuesday, August 25, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B080
Exploring the Post-Secular
Session Chair: N.N.
Participants: Mari Miyamoto, Marta Zając, David Westerberg, Nagima Baitenova
Thursday, August 27, 3 :30-5 :30 p.m. | Venue

B081
Gender in New Religious Movements
Session Chair: N.N.
Participants: Johanneke Kroesbergen-Kamps, Olena Panych, Eriko Kawanishi
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B082
Challenges in Contemporary Religion
Session Chair: N.N.
Participants: Pauline Lere, Valdemar Kallunki, Rico Ponce, Ann af Burén
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B083
Aesthetics of Religion: Images and Sounds
Session Chair: George Ioannides
Participants: Hubert Mohr, Anastasia Serghidou, Eimir O'Brien, Marian Caulfield
Thursday, August 27, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B084
Developments within Russian Orthodoxy in Past and Present II
Session Chair: Vasilios Makrides
Participants: Tatiana Folieva, German Bokov, Elena Medvedeva, Tatiana Chumakova
Monday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B085
Developments within Russian Orthodoxy in Past and Present I
Session Chair: Vasilios Makrides
Participants: Svetlana Ryazanova, James White, Maija Grizane, Mykola Yatsiuk
Monday, August 24, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B086
Current Perspectives on Atheism
Session Chair: N.N.
Participants: Ethan Quillen, Stephen LeDrew, Ingela Visuri, Ethan Quillen
Monday, August 25, 3 :30-5 :30 p.m. | Venue

B087
Missions
Session Chair: N.N.
Participants: Geoffrey Troughton, Michael Riber Jørgensen, Giulia Nardini
Thursday, August 27, 9-11 a.m. | Venue

B088
Missions II
Session Chair: N.N.
Participants: Gabriel Luna, Alberto, Jr Paala, Maryse Kruithof, Jana Valtrová
Thursday, August 27, 3 :30-5 :30 p.m. | Venue

B089
Muslim Women in Modern Transformations
Session Chair: N.N.
Participants: Nahid Afrose Kabir, Anna Piela, Fulera Issaka-Toure, Mahmoud Baballah
Friday, August 28, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B090
Muslim Identities in Historical Perspective
Session Chair: N.N.
Participants: Sami Helewa, Gemechu Jemal Geda, Shinichi Yamamoto, Se-Min Lee
Monday, August 24, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B091
Cultural Changes in Islam
Session Chair: N.N.
Participants: Kieko Obuse, Murtala Ibrahim, Shah Hashmi, Frej Stambouli
Monday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B092
Islamisms
Session Chair: N.N.
Participants: Douglas Pratt, Attila Kovács, Innocent Oyibo
Monday, August 25, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B093
Contemporary Muslim Identities
Session Chair: N.N.
Participants: Ahmad Yousif, Dilyana Mincheva, Yunus Dumbe, Youshaa Patel
Tuesday, August 25, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B094
Forms of Humanism and Religion
Session Chair: N.N.
Participants: Petra Klug, Jimmy Emanuelsson, Natalia Buryak, Sarwar Alam
Monday, August 24, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B095
Current Views on Secularization Theory and Religious Decline
Session Chair: N.N.
Participants: Sampsa Andrei Saarinen, Carles Salazar, Stanislovas Juknevicius, Cameron Montgomery
Monday, August 25, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B096
Religions and Media IV: Performances
Session Chair: N.N.
Participants: Mrinal Pande, Clarissa Blume
Thursday, August 27, 1:30-3 p.m. | Venue

B097
Religion and Media V
Session Chair: N.N.
Participants: Kathrin Kohle, Chikas Danfulani, Giulia Giubergia
Friday, August 28, 1:30-3 p.m. | Venue

B098
Contacts between Religions and Religious Representations
Session Chair: N.N.
Participants: Richard Marks, Linda Zampol D'Ortia, Shin Nomoto, Miriam Benfatto
Monday, August 24, 9-11 a.m. | Venue

B099
Examining the Religious-Secular Divide: Some Case Studies
Session Chair: N.N.
Participants: Douglas Pratt, Mounis Bekhadra, Jonathan D Smith, Whitney Bauman
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B100
Religion and Media I: Texts
Session Chair: N.N.
Participants: Anja Döscher, Niels H Bader, Darin Lenz, Anna Hojdeczko
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

B101
Religion and Media II: Mass Media
Session Chair: N.N.
Participants: Timothy Stoneman, Lenka Zilvarova, Lee Scharnick-Udemans
Tuesday, August 25, 1:30-3 p.m. | Venue

B102
Religion and Media III: Social Media and the Internet
Session Chair: N.N.
Participants: Laurens de Rooij, Ekaterina Grishaeva, Moshe Yitzhaki
Thursday, August 27, 9-11 a.m. | Venue

B103
Mythology and Mythological Themes
Session Chair: N.N.
Participants: Antonia Bertocchi, Stefan Heep, Erik Alvstad, Christina Nikolajew
Friday, August 28, 9-11 a.m. | Venue

B104
Religious Education II
Session Chair: N.N.
Participants: Riina Keto-Tokoi, Ahmed Khalid, Laila Kadiwal, Zuzana Cerna
Monday, August 24, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B105
Religious Education I
Session Chair: Wanda Alberts
Participants: Ana Raluca Bigu, Karin Flensner Kittelmann, Etin Anwar, Samsul Maarif
Monday, August 24, 9-11 a.m. | Venue

B106
Religion and Politics in North America
Session Chair: N.N.
Participants: Carmen Celestini
Friday, August 28, 3:30-5:30 p.m. | Venue

B107
Renewal and Successions
Session Chair: N.N.
Participants: Mikhail Sergeev, Maciej Potz, Nao Kaneko 
Monday, August 24, 1:30-3 p.m. | Venue

B109
Christianity and Society
Session Chair: N.N.
Participants: Maria Nita, Carlos Caldas, Monica Miller, Christopher Driscoll, Orivaldo Lopes Jr. 
Tuesday, August 25, 9-11 a.m. | Venue

Speakers:

B  C  D 
E  F  G  H 
I  J  K  L 
M  N  O  P 
Q  R  T 
U      V      W     XYZ 

Panels:

A  B  C  D 
E  F  G  H 
I  J  K  L 
M  N  O  P 
Q  R  S  T 
U      V      W     XYZ 

Sessions

Open Sessions

Thematic Outline

University Map (pdf, 192 KB)